Україна за рік продукує близько 10 млн тонн сміття

Україна за рік продукує близько 10 млн тонн сміття, – Мінрегіон

В Україні за 2015 рік (без урахування даних АР Крим та м. Севастополь) утворилось близько 48 млн. м3 побутових відходів, або близько 10 млн. тонн, які захоронюються на 6 тис. сміттєзвалищ і полігонів загальною площею понад 9 тис. га. Про це сказала начальник Відділу поводження з побутовими відходами Мінрегіону Людмила Полтораченко під час Конференції «Відходи в енергію», яка проходила 26-27 травня в м. Івано-Франківськ, повідомила прес-служба Мінрегіону України.

«Формування та реалізація державної політики у сфері поводження з побутовими відходами – одне з завдань Мінрегіону. Ця галузь потребує суттєвого реформування та демонополізації. Це можливо через доопрацювання, розроблення та прийняття відповідних нормативно-правових актів», – зазначила вона.

За словами Людмили Полтораченко, питання демонополізації ринку послуг з перероблення та захоронення побутових відходів відображені у законопроекті «Про житлово-комунальні послуги», якій прийнятий у першому читанні та на сьогодні відпрацьовується у комітетах Верховної Ради України до другого читання.

«В цьому законопроекті передбачено передання повноважень з питань перероблення та захоронення побутових відходів, а також встановлення тарифів в цілому на поводження з побутовими відходами органам місцевого самоврядування. За рахунок цього буде демонополізований ринок послуг з перероблення та захоронення побутових відходів. Ми очікуємо, що це сприятиме розвитку сфери поводження з такими відходами», – повідомила начальник Відділу.

Питання налагодження ефективної системи збору використаної тари та упаковки, що є у складі побутових відходів, виконання європейського принципу «розширеної відповідальності виробника», а також співпраці виробників товарів в упаковці з органами місцевого самоврядування відображені у законопроекті «Про упаковку та відходи упаковки», якій зареєстрований у Верховні Раді Україні за № 4028 від 05.02.2016р.

«Прийняття цього законопроекту надасть можливість спрямувати кошти виробників товарів в упаковці до сфери поводження з побутовими відходами з метою прискорення впровадження новітніх технологій. Крім того, об’єднання фінансових та адміністративних ресурсів громад надасть поштовх для будівництва об’єктів поводження з побутовими відходами, у тому числі міжмуніципальних полігонів побутових відходів у відповідності до європейських стандартів з одночасним закриттям і рекультивацією старих сміттєзвалищ», – зауважила Людмила Полтораченко.

Вона також додала, що після прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії» № 514-VIII від 04.06.2015, в Україні спостерігається тенденція збільшення кількість полігонів, на яких влаштовано систему вилучення біогазу та встановлено когенераційні установки для вироблення теплової чи електричної енергії.

«На 12 полігонах влаштовано систему вилучення біогазу. З них на 7 полігонах біогаз факельно спалюється, на 5 – експлуатуються когенераційні установки. Такі установки експлуатуються на полігонах ТПВ в населених пунктах м. Вінниця; м. Ужгород (с. Барвінок); м. Житомир, електростанція для вироблення електроенергії; с. Рожівка Броварського р-ну Київської обл.; с. Підгірці Обухівського р-ну Київської обл. У м. Біла Церква Київської області у березні 2015 року був укладений договір на виконання комплексу робіт по дегазації полігону між ПрАТ КАТП-1028 та ТОВ «ЛНК»», – розповіла Людмила Полтораченко.

З метою одержання вторинної сировини та вилучення небезпечних відходів, що є у складі побутових відходів, поліпшення екологічного стану довкілля починаючі з 2004 року в Україні розпочато впровадження роздільного збирання побутових відходів з проведенням відповідної роботи з населенням та встановленням контейнерів на прибудинкових територіях населених пунктів для сортування побутових відходів на компоненти.

«Якщо у 2010 році у 53 населених пунктах було впроваджено роздільне збирання побутових відходів, то станом на 01.01.2016 – у 521 населеному пункті (за винятком територій АР Крим, м. Севастополь, частини Донецької та Луганської областей). Зокрема кількість населених пунктів, охоплених роздільним збиранням ТПВ, значно збільшилась у Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Харківській областях в основному за рахунок залучення сільських населених пунктів. Також є позитивна динаміка у Закарпатській, Запорізькій, Хмельницькій та Чернигівській областях», – поінформувала начальник Відділу.

За інформацією від регіонів станом на 01.08.2015р. у 15 населених пунктах на полігонах працюють 23 сміттєсортувальні лінії. В 2015 році розпочала роботу сміттєсортувальна лінія в м. Чугуїв Харківської області. Крім того, у 22 населених пунктах будуються сміттєсортувальні комплекси, що на 8 одиниць більше ніж у минулому році. Відсортовану вторинну сировину відправляють на переробні підприємства. Щорічний обсяг збору вторинної сировини становить близько 1 мільйона м3. Утилізація побутових відходів з отриманням теплової енергії здійснюється на сміттєспалювальному заводі в місті Києві, а також експлуатуються сміттєспалювальна установка в м. Люботин Харківської області та дві пересувні сміттєспалювальні установки в м. Харків. Перероблення побутових відходів з отриманням альтернативного палива (RDF, Флафф та інше) із заміщення вугілля здійснюється на цементному заводі у місті Рівне.

Також, за словами Людмили Полтораченко, триває співпраця з міжнародними проектами у сфері поводження з побутовими відходами, які допомагають впроваджувати розроблені міжнародними експертами Стратегії розвитку сфери поводження з побутовими відходами в регіонах на Європейському та міжнародному рівнях.

Зокрема, це Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ), швейцарсько-український проект міжмуніципального співробітництва DESPRO, Проект міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС), який впроваджує з квітня 2015 року до грудня 2020 року Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Уряду Канади, а також надання кредиту з фонду Світового міжнародного Банку на будівництво сучасного полігону для захоронення ТПВ у місті Харкові тощо.

«Невід’ємною частиною побутових відходів є відпрацьовані батарейки та прилади електронного та електричного обладнання, тому існує потреба на законодавчому рівні вирішити питання поводження з зазначеними небезпечними відходами. Для вирішення цього питання Україна приєдналася до Міжнародного проекту Twinning «Впровадження системи управління відходами електронного та електричного обладнання», метою якого є мінімізація негативного впливу побутових небезпечних відходів для збереження якості ґрунту, води та атмосфери, спираючись на принципи, передбачені Директивою ЄС щодо відходів. Виконавцями Проекту Twinning є такі країни, як Австрія, Іспанія, Франція. На даний час зацікавленими сторонами підписано Контракт по Проекту Twinning. Передбачається, що він триватиме 21 місяць», – нагадала Людмила Полтораченко.

Так, проектом передбачається: розробка законодавства у сфері управління відходами електронного й електричного обладнання; створення підходу до впровадження роздільного збирання відходів електронного й електричного обладнання; підготовка та погодження переліку відходів електронного й електричного обладнання; розширення статистичних даних щодо відходів електронного й електричного обладнання; розробка схеми фінансування збору та утилізації електричних та електронних відходів; розробка та друк навчальних посібників та підручників щодо покрокового впровадження системи управління відходами електричного та електронного обладнання.

http://galinfo.com.ua/news/ukraina_za_rik_produkuie_blyzko_10_mln_tonn_smittya__minregion_229572.html

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *